Seancë në Kongresin amerikan mbi zgjedhjet në Kosovë

Pak më shumë se 2 javë na ndajnë nga zgjedhjet vendore në Kosovë. Këto janë zgjedhjet e para që organizohen që pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe shihen në shkallë të gjerë si provë e institucioneve dhe proceseve demokratike në shtetin e ri. Në një seancë informimi të organizuar dje nga Nënkomisioni i Dhomës së Përfaqësuesve për Hemisferën Perëndimore u veçuan disa nga sfidat kryesore me të cilat përballet problemi.

Si edhe në të kaluarën, në këtë proces zgjedhor, Kosova ka mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara. Por, në zgjedhjet e para që kur u shpall pavarësia, ka ardhur momenti që Kosova të provojë plegjitimitetin e demokracisë në shtetin e ri, thotë ligjvënësi Eliot Engel:

"Perceptimi i Kosovës në komunitetin ndërkombëtar do të ndryshojë nga këto zgjedhje, qoftë pozitivisht ose negativisht. Unë vazhdoj takime nëpër botë dhe Uashington, dhe kudo që shkoj u bën thirrje krerëve të shteteve të njohin pavarësinë e Kosovës. Prej 21 vjetësh jam angazhuar në këtë kryqëzatë për pavarësinë e Kosovës. Tani që pavarësia është bërë realitet duam që sa më shumë vende ta njohin."

Zhvillimi i këtyre zgjedhjeve do të diktojë në një farë mënyre edhe ritmet e mëtejshme të njohjes së këtij shteti, thekson ligjvënësi Engel.
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit Stuard Xhons shprehet se ecuria e deritanishme flet për një proces profesionalist dhe brenda standarteve:

"Jemi shumë entuziastë nga ritmet e përgatitjeve për zgjedhjet e ardhshme në Kosovë. Mendojmë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po e zhvillon detyrën e tij me profesionalizëm, ata po marrim mbështetje teknike aty ku u nevojitet dhe duket se po ecin në rrugën e duhur për këto zgjedhje."

Ashtu si edhe në zgjedhjet e mëparshme, pjesëmarrja e pakicave në proces dhe në veçanti e komunitetit serb mbetet një ndër sfidat kryesore për autoritet, por ndryshe nga zgjedhjet e mëparshme, me ri-organizimin e distrikteve komunat e reja me shumica serbe të krijuara në bazë të planit Ahtisari kanë treguar një angazhim të konsiderueshëm. Deri tani janë regjistruar 20 subjekte politike të pakicës serbe për pjesëmarrje në këto zgjedhje. Megjithatë, gjendja në veri të Kosovës, ku presioni i Beogradit vazhdon të jetë edhe më i madh, mbetet problematike. Kjo është shprehje e një mekanizmi politik që i ka rënë vlera dhe i ka kaluar koha, thotë ligjvënësi Engel:

"Republika e Kosovës është fakt i kryer. Çdokush që mendon se me pjesëmarrjen e tij në zgjedhje tregon njohjen e Kosovës, ka të drejtë. Por nëse mendojnë se duke mos marrë pjesë disesi pavarësia e Kosovës do të zhbëhet, dua t'ua bëj të qartë se kjo s'do të ndodhë kurrë. Kosova është vend i pavarur dhe kjo s'do të ndryshojë."

Por nuk është thjesht pjesëmarrja e pakicës që përbën problem. Sipas ekspertit të zgjedhjeve Mathew Frumin, një problem madhor janë listat e zgjedhësve, të cilat përfshijnë një përqindje të madhe emrash të votuesve që ose kanë vdekur, ose janë në emigracion. Ky fakt mbart rrezikun që pjesëmarrja në zgjedhje të duket më e ulët se ç'është në realitet duke vënë në pikëpyetje besimin e popullatës tek procesi zgjedhor.

"Autoritetet e Kosovës duhet të nxisin pjesëmarrjen në votime nga e gjithë popullata e Kosovës," thotë zyrtari i Departamentit të Shtetit.

Në këto javë që kanë mbetur, thekson zoti Xhouns u takon autoriteteve të Kosovës të përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të mobilizuar popullatën për pjesëmarrje në votime. 15 nëntori, shton Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit Stuart Xhons, është momenti i provës për shtetin e ri të Kosovës dhe për proceset demokratike që kanë marrë udhë në këtë vend

Në Austri gjendet edhe një i mbijetuar nga tragjedia në lumin Tisa

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një person, që dyshohet se ishte në grupin e të zhdukurve në tragjedinë e lumit Tisa, është i gjallë. Ai thuhet se është një adoleshent, i cili gjendet në një qendër paraburgimi në Austri. ...“Një e kemi të konfirmuar nga autoritetet austriake, një është në Austri nga ajo lista me 16 persona. Domethënë, një është gjallë në Austri dhe ai është në qendër paraburgimi në Austri, për shkak të kalimit ilegal. Por, është gjallë, është i konfirmuar”, ka pohuar për Radion Evropa e Lirë, ndihmësdrejtori për hetime në Policinë e Kosovës, Kadri Arifi, duke mos detaje të tjera për identitetin e të arrestuarit. Ndërkaq autoritetet austriake nuk kanë dashur të komentojnë në lidhje me këtë rast

Ish presidenti Bill Clinton nesër pritet të arrijë në Kosovë

Ish-presidenti amerikan, Bill Klinton, nesër – 1 nëntor, pritet të arrijë për vizitë në Kosovë, për të marrë pjesë në ceremoninë e zbulimit të shtatores së tij. Shtatorja e ish-presidentit amerikan do të përurohet në bulevardin që mban emrin e tij në Prishtinë. Krerët shtetërorë të vendit , kanë thënë se “mikut amerikan do t’i bëhet pritje madhështore”. ...Lajmi u bë i ditur nga kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë mbledhjes së qeverisë.

Kreu i ekzekutivit premtoi një pritje madhështore për mikun amerikan. Ai tha se Clinton është “njeri i madh, i cili ka bërë shumë për pavarësinë dhe lirinë e Kosovës”.

Kryeministri Thaçi po ashtu ftoi qytetarët që të mblidhen të dielën në sheshin “Bill Clinton”, ndërsa falënderoi të gjitha qeveritë e SHBA-ve për përkrahjen e dhënë popullit kosovar.

Po ashtu, u bë e ditur se ish-presidenti Clinton do t’u drejtohet me një mesazh edhe qytetarëve të Kosovës.

Vizita e tij në Kosovë, siç tha kryeministri Thaçi, është e para në Kosovën e pavarur, por jo e para në Kosovën e lirë.

Shtatorja e ish-presidentit Bill Clinton është vendosur në sheshin që mban emrin e tij në Prishtinë, në fillim të këtij muaji. Zbulimi i saj është shtyrë, për shkak të agjendës së zënë të ish-presidentit Clinton

Ndryshe, shtatorja e punuar nga skulptori Izeir Mustafa, peshon 900 kg dhe është e gjatë 3 metra.

Dell: Zgjedhjet, interes i serbëve

Ambasadori amerikan në Kosovë, Christopher Dell, ka ftuar serbët që të dalin në zgjedhjet lokale të 15 nëntorit.

Ai këto komente i bëri në fshatin Vërbovc të Vitisë, ku mori pjesë në inaugurimin e një këndi të lojërave, në shkollën e këtij fshati të banuar me serbë.

Dell u tha serbëve lokalë të mos lejojnë të manipulohen nga Beogradi, prandaj, kërkoi nga ata të dalin në votime, për shkak se, siç u shpreh ai, dalja në votime është në interesin e vetë qytetarëve serbë.

Dell shfaqi besimin se në këto zgjedhje do të këtë numër të madh të serbëve që do të dalin në votime. Ambasadori amerikan ka vazhduar vizitën në Viti, duke inauguruar edhe projekte të tjera që janë financuar nga USAID-i.

Shihemi, të dielën

Bill Clinton do të kalojë edhe një herë nëpër valët e ceremonive dhe emocioneve në Kosovë. Këtë të diel, ai do të jetë me ne. Për herë të parë do ta shohë shtatoren e tij, ndërsa për të disatën herë do ta përjetojë dashurinë shqiptare.


Nga Selvije Bajrami më 29.10.2009 në ora 13:16
Bill Clinton pritet të zbresë në Kosovë, të dielën, për ta përjetuar edhe një herë rrëfimin që e lidh me kosovarët.

Ish-Presidenti Amerikan, i cili ka siguruar vendin e pamohueshëm në historinë e Kosovës, do ta kalojë një ditë në Kryeqytet, për të marrë pjesë në ceremoninë e zbulimit të shtatores së tij.

Ai vjen i ftuar nga Kryeministri Hashim Thaçi.

Kreu i Qeverisë tha të enjten se mikut amerikan do t’i bëhet pritje madhështore, duke e quajtur Clintonin - Njeri të Madh, i cili ka bërë shumë për pavarësinë dhe lirinë e Kosovës.

“Presidenti Clinton është i mirëpritur nga institucionet dhe i gjithë populli dhe është një mirëseardhje e madhe e një njeriu të madh me përmasa globalen që ka bërë shumë për Kosovën, për lirinë dhe demokracinë në botë”, tha Thaçi.

Kryeministri ka ftuar qytetarët e Kosovës që të dielën të jenë në sheshin “Bill Clinton”, në Prishtinë, në mënyrë që Presidentit të 42-të të SHBA’së t’i bëhet pritje sa më e denjë.
Agjenda e tij, gjatë qëndrimit në Kosovë, ende nuk është shpalosur.

Zëdhënësi i Qeverisë, Memli Krasniqi, nuk dha detaje rreth aktiviteteve të ditës së diel, pasi që, sipas tij, ende nuk është finalizuar agjenda.http://www.gazetaexpress.com/index.php/artikujt/lexo/18009/C4/C15/

Në Vushtrri varrosen dy viktima të tragjedisë në lumin Tisa

Në Vushtrri varrosen dy viktima të tragjedisë në lumin Tisa

Janë identifikuar edhe dy kufoma të tragjedisë së Tisës, të cilat tashmë janë sjellë në Kosovë.Bëhet fjalë për bashkëshortët Florim dhe Elfete Ademi nga fshati Karaqë të komunës së Vushtrrisë, varrimi i të cilëve bëhet sot. ...


Të dy bashkëshortët humbën jetën në tragjedinë e lumit Tisa, derisa ende nuk dihet për dy fëmijët e tyre, Albertin dhe Florianin, të cilët konsiderohen ende të zhdukur. Ndërkohë Policia Rajonale e hetimeve, ka realizuar një kontroll me bastisjen e katër lokaleve në Vushtrri. Bastisjet janë realizuar mbrëmë në kërkim të provave ose arsyeve të tjera në lidhshmëri me informatat e mbledhura operative në parandalimin e trafikimit të qenieve njerëzore. Policia nuk bën të ditur nëse ky kontroll ka të bëjë me rastin Tisa.

Rtklive.com

Serbia nuk do të hyjë në BE pa e zgjidhur problemin me Kosovën

Pak:

Evrodeputetja Doris Pak tha se Serbia duhet ta ndryshojë politikën e saj ndaj Kosovës nëse dëshiron të vazhdojë rrugën e filluar evropiane. Sipas saj, Serbia nuk mund të hyjë në Bashkimin Evropian derisa të zgjidh problemet me Kosovën. ...
Postuar: 10:32:45 / 28.10.2009


Evrodeputetja Doris Pak sërish ka porositur se e perspektiva e Serbisë në Bashkimin Evropian duhet të shoqërohet me ndryshimin e politikës së saj ndaj Kosovës. “Qëndrimi i Serbisë ndaj Kosovës është jashtëzakonisht i keq dhe ai duhet të ndryshojë” citohet të ketë thënë Pak gjatë një tryeze të rrumbullaktë të mbajtur në Berlin. Sipas saj problemi më i madh i Serbisë është se Kosova është fqinji i saj më i afërt, të cilin nuk dëshiron ta njohë. Ndërkohë, ndarja eventuale e Kosovës nuk do të zgjidhte problemin, tha evrodeputetja. Duke folur për serbët e Kosovës, Pak theksoi se ata duhet të marrin fatin në duart e veta dhe të përfshihen në hartimin e politikës së vendit të vet. “Mundësia më e mirë për këtë janë zgjedhjet lokale gjatë të cilave do të mund të fitojnë vende në këshillat komunale të Kosovës” tha Pak sipas të cilës në këtë mënyrë serbët do të kontribuojnë që shteti i vogël i Kosovës të mbetet i qëndrueshëm. Kjo është në interesin e serbëve dhe tërë rajonit", tha evrodeputetja Doris Pak.